7 sposobów na zwiększenie wydajności w pracy…

produktywnosc

Timothy Ferris w książce „4 godzinny tydzień pracy” napisał, że łatwo rozpoznać współczesnych milionerów. Łączy ich wspólna cecha: posiadają mnóstwo wolnego czasu.

W swoim biznesie zawsze musiałem wybierać pomiędzy pieniędzmi, a czasem. Jednak im więcej pracowałem, tym mniej miałem czasu. Tym samym stałem się niewolnikiem biznesu. Co ciekawe- większa ilość przepracowanych godzin nie zawsze przekłada się na lepsze zarobki.

Dlatego zaraz zobaczysz jak możesz pracować mniej, zarabiać więcej i zwiększyć poziom energii.

Pierwszą najważniejszą rzeczą jest rozdzielenie pracy od wyników. Możesz pracować przez 12 godzin na dobę, ale nie osiągać wyników.

Wyobraź sobie, że żona prosi o poskręcanie krzesła. Wstajesz, przerywasz pracę i skręcasz krzesło. Tracisz tym samym godzinę pracy. Wykonałeś pracę, ale nie przekłada się ona na wyniki finansowe firmy. Czyli de facto…

zmarnowałeś czas.

Każdy z nas ma wewnętrznego lenia, który prosi się o marnowanie czasu. Bezproduktywność w pracy jest bardzo kusząca. Wystarczy, że wejdziesz na chwilę na facebooka, później sprawdzisz pocztę, potem znów facebook, następnie porozmawiasz z kimś przez 15 minut i mijają 2 godziny.

Nie ważne ile godzin pracujesz w ciągu dnia. Ważne ile % tego czasu pracujesz na poziomie maksymalnej wydajności. Zmieniając sposób w jaki pracujesz możesz w 1 dzień zrobić tyle co zazwyczaj w 2-3 dni.

Poniżej przedstawiam kilka pomysły do rozważenia.

1. Wstań wcześniej. Analizując cechy milionerów zauważyłem ciekawą analogię. Niemal każdy z nich ma nawyk porannego wstawania. Nie wierz w głupie gadanie o słowikach czy sowach. Dawniej chodziłem spać o 2-3 nad ranem, pracowałem w nocy i wstawałem o 14 po południu. Nazywałem siebie – sową. Kochałem pracę w nocy. Narodziny córki zrobiły ze mnie słowika. Oczywiście pobudki o 5 nad ranem były początkowo szokiem dla organizmu (sporym szokiem). Dziś utrzymałem nawyk wczesnego wstawania i wstaje bez budzika przed całą rodziną. Stałem się słowikiem. Zanim rodzina wstanie mam 3h pracy za sobą. Zauważyłem również, że wczesne wstawanie powoduje u mnie lepsze skupienie, jasność myślenia i większą motywację do pracy.

2. Wielozadaniowość obniża IQ bardziej niż palenie marihuany. Pracuj nad jedną rzeczą w danym czasie. W ciągu dnia pracuję nad wieloma projektami, aby uzyskać lepsze wyniki, jednak w tym samym czasie pracuję maksymalnie nad 1 rzeczą. Nie sprawdzam emaili, wchodząc na facebooka i pisząc artykuł. Kiedy robisz wiele rzeczy naraz jakość Twojej pracy będzie mniejsza i ostatecznie zrobisz mniej.

3. Pracuje bez pełnych danych. Większość ludzi stoi z pracą, bo uważa że nie ma dostatecznej wiedzy. Najlepsi pracują bez pełnych danych, a wiedzę uzupełniają w trakcie pracy. Czy zakładając firmę miałem pojęcie o copywritingu i reklamie? Nie…Napisałem ofertę, uruchomiłem reklamę i ciągle się uczyłem. W ten sposób podejmowałem akcje. Nie każdy wynik był adekwatny do włożonej pracy. Jednak nie pozwól, aby brak wiedzy wykluczył Cię z gry.

4. Ustal godziny pracy. Według badań ludzie pracujący na etacie, pomimo mniejszych zarobków, są bardziej szczęśliwi od tych, którzy mają własny biznes. Naucz się balansować pomiędzy biznesem, życiem osobistym, przyjaciółmi i klientami. Po 17 nie spotkasz mnie w biurze. Tak samo nie ma szans na kontakt w niedzielę (wyjątkiem są szkolenia). Przedsiębiorcom trudno jest ustalić godziny pracy i trzymać się ich. Na szczęście z pomocą przychodzi moja żona, która jest dokładniejsza od rolexa.

5. Pogłębiaj wiedzę. Według badań milionerzy czytają przez minimum 30 minut dziennie. Tymczasem tylko 2% biednych tak robi. Jim Rohn powtarzał, że w domach biednych są duże telewizory, a w domach bogatych duże biblioteki. Pamiętaj jednak, aby czytać rzeczy właściwe. Mój przyjaciel zawsze czytał wiele książek samorozwojowych. Miał naprawdę dobry mindset. Ja zaś czytałem wiele książek specjalistycznych. Dziś on zarabia 8 złotych na godzinę, ja biorę 500zł za godzinę. Skąd różnica? Mam bardzo rzadką wiedzę i doświadczenie, które jest niezwykle poszukiwane przez klientów. Nie mówię, abyś nie czytał książek samorozwojowych. Mówię, abyś czytał książki, których potrzebujesz. Jeśli chcesz sięgnąć po książki samorozwojowe – wybierz książki pisane przez ludzi prowadzących biznes (mających wiedzę zdobytą w polu).

6. Zlecaj. Unikaj zadań nudnych, łatwych i niezbędnych np. obsługa klienta, wystawianie faktury, sprawy papierkowe, pakowanie paczek itd. Takie zadania nie przynoszą firmie zysków, ale są niezbędne do jej funkcjonowania. Spożytkuj energię na czynności, na których możesz zarobić.

7. Regeneracja fizyczna i psychiczna– według mnie jeden z najważniejszych elementów (i najczęściej zaniedbywany). Ostatnio na facebooku zadano mi pytanie: „Adrian co zrobić, gdy nie mam czasu w ciągu dnia na rozwijanie biznesu i mogę pracować po godzinach. Problem polega na tym, że po południu jestem już zmęczony”. Odpowiedź jest prosta. Zrób sobie krótką drzemkę i dopiero potem wróć do pracy. Bez regeneracji psychicznej i fizycznej pracujesz bez pełnej wydajności. Dlatego zazwyczaj zalecam pracę w blokach. Pracujesz 90 minut, 10 minut odpoczywasz. Bloki mogą być krótsze. Zaś po pracy trzymaj się z dala od komputera. W weekendy zabierz rodzinę gdzieś, gdzie możecie razem odpocząć. Firma Google pozwala pracownikom spać w czasie pracy (mają do tego specjalne pokoje). Dlaczego? Rozumieją, że pracownik wypoczęty będzie lepiej pracował w ciągu dnia.

Ludzie zazwyczaj pracują ciężko, zamiast pracować mądrze. Staraj się myśleć inaczej niż 99% przedsiębiorców. Zaledwie 2 godziny intensywnej pracy z pełnym zaangażowaniem dają więcej wyników niż 8 godzin pracy udawanej.

UWAGA: Zawsze powtarzam, że ekstremalne wyniki wymagają skrajnych, ekstremalnych posunięć. Dlatego, jeśli chcesz zwiększyć ilość wolnego czasu, uzyskać lepsze wyniki oraz zarabiać więcej pieniędzy…

wykorzystaj mój program „Ostateczny SYSTEM Zarządzania Czasem”…kliknij tutaj.

Zobaczysz zasady, dzięki którym największy leń pod słońcem uzyskał laserową koncentrację i stał się ekstremalnie produktywny. Kliknij tutaj, aby poznać więcej informacji.

O Adrian Kołodziej

Adrian Kołodziej jest najwyżej opłacanym konsultantem biznesowym typu direct response w Polsce. Pomaga małym firmom uzyskać maksymalny profit z reklam i kampanii internetowych. Dołącz do mnie w Google+

4 myśli nt. „7 sposobów na zwiększenie wydajności w pracy…

  1. Jeżeli chodzi o pracowanie w warunkach takie jakie są obecnie (mam na myśli temperaturę), to według mnie najważniejsze jest wstać wcześnie i rano się brać do roboty. Natomiast w ciągu największych upałów zrobić sobie przerwę. Potem wrócić wieczorem do pracy i dokończyć zadania do zrobienia.

  2. Bardzo konkretna wiedza :) Warto poczytać o produktywności, zwłaszcza, gdy ktoś ma za sobą rozwinięcie biznesu oraz doświadczenia związane z wytężoną pracą :)

    Pozdrawiam mega pozytywnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*