Inspiracje w biznesie: Henry Ford

W biznesie istniało oraz wciąż istnieje wiele ludzi których sylwetki warto tu przytoczyć. Jako, że dziś niedziela to wybrałem trochę przyjemniejszy temat, zatem postaram się dać Ci kilka ciekawych i cennych faktów na temat działalności jaką podjął się Pan Ford. Jaki był biznes Pana Forda? Zapraszam.

Już w 1925 roku twarde głowy Związku Radzieckiego zainteresowały się działalnością Pana Forda dochodząc do prostego wniosku, iż aby wybudować przemysł należy absolutnie wzorować się na jego pomysłach. Jak na ironię Ford był człowiekiem, który nienawidził komunizmu. Jednakże w tym „zauroczeniu” Rosjan Fordem nie chodziło tylko o sam przemysł, ale również o sposób w jaki Henry Ford podchodził do spraw pracowników, co było jak na tamte czasy bardzo nowatorskie (idea zaczerpnięta od Roberta Owena).

Ford jest przede wszystkim znany z wdrożenia produkcji taśmowej, w jej tworzeniu inspirował się zakładami mięsnymi raz pracami Fredericka Winslowa Taylora. To właśnie Taylor wypracował system tworzenia produktów za pomocą tych samym powtarzalnych czynności. Henrk Ford, jak już wcześniej wspominałem starał się również dbać o swoich pracowników, jak sam mawiał:

„Ambicją pracodawcy, jako przywódcy, powinno być płacenie lepszych zarobków, niż w którymkolwiek podobnym przedsiębiorstwie, a ambicją robotnika powinno być umożliwienie tego”.

Co ciekawe w fabrykach Forda nawet najniżej sytuowani pracownicy mogli poszczycić się bardzo przyzwoitymi płacami. Owszem praca była męcząca, ale gwarantowała bezpieczeństwo zatrudnienia, co jakby nie patrzeć w dzisiejszych czasach jest bardzo pożądane. Ford stworzył coś co i dziś jest popularne w fabrykach samochodowych. Początkowo się na to nie zgadzał ale w końcu doszedł do wniosku, iż pracownicy powinni mieć szczególne udogodnienia jeśli chodzi o kupowanie wyprodukowanych przez samych siebie samochodów. Według Forda wzrost produkcji prowadzi do wyższych zarobków, zaś ludzi posiadający pieniądze bardzo szybko je wydadzą i tym samym będą napędzać gospodarkę.

Ford zajął się produkcją samochodów dosyć późno, bo mając już ponad 40 lat został szefem i również udziałowcem swojej pierwszej fabryki. Trzeba mieć na uwadze, że w Europie już motoryzacja rozwijała się bardzo szybko marki takie jak Mercedes – Benz, Renault, Oldsmobile, Peugeot czy Cadillac.

Według idei Henry’ego jego firma maiła być ojcem i matką wszystkich pracowników i to dosłownie. Henry zatrudniał w swoich szeregach pracowników socjalnych którzy mieli badać i bacznie przyglądać się życiu pracowników, aby ci zawsze o siebie dbali i się nadto ze sobą nie spoufalali. Henry Ford był zagorzałym wrogiem wszelkich związków zawodowych. Pomimo swojej surowości Ford zdecydowanie chętniej płacił swoim pracownikom większe sumy niż konkurencja. Trzeba jednak zaznaczyć że Henry zaczął ten model wyższego wynagradzania wykorzystywać w późniejszych latach swojej działalności kierując się dobrem pracownika.

Co ciekawe Ford miał głęboką awersje przeciwko idei giełdy, zarzucając jej przewrotność i brak podstaw istnienia. Nienawidził bankierów, kapitalistów i kapitału. Pan Ford nie darzył również sympatią ówczesnego prezydenta Franklina Delano Roosevelta, który nałożył na większe biznesy obowiązek ubezpieczeń pracowników. Jego stosunek do marketingu (choć już wtedy znano badania rynkowe i były one wykorzystywane na szeroką skalę) był dosyć prosty i myślę że najlepiej odda go ten cytat:

„Kura znosząc jaja gdacze wniebogłosy. Kaczka siedzi cicho. I cały świat je jaja kurze”.

Koniec końców ideą (jakże górnolotną) było stworzenie przez Forda świata który będzie jedną wielką fabryką w której ludzie będą pracować i żyć.

A co Ty sądzisz o Henrym Fordzie? Koniecznie podziel się swoja opinią.

O Bartosz Janus

CEO w Kołodziej Consulting

Jedna myśl nt. „Inspiracje w biznesie: Henry Ford

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*