Jak Rozkręcić Firmę – 4 Sposoby

Praktycznie każdy przedsiębiorca zastanawia się jak rozkręcić albo jak zwiększyć sprzedaż w swojej firmie. Co więc możesz zrobić? Co zwiększy Twoje zyski, a przy okazji będzie skuteczne?

Większość moich produktów, usług i szkoleń jest sprzedawana za pomocą marketingu bezpośredniej odpowiedzi. Do wszystkiego używam 2 rzeczy: listy adresowej (zbioru emaili) oraz direct mailingu (ofert wysyłanych na tradycyjną pocztę).

Nie widziałem jeszcze łatwiejszych, szybszych i tańszych sposobów aby rozkręcić sprzedaż. Z powodzeniem możesz zwiększyć zyski nawet o 40% korzystając z tych 2 prostych rozwiązań. Potrzebujesz tylko dobrego systemu, który połączy marketing online i offline.

Być może mnie znasz, być może o mnie słyszałeś, a być może jesteś tutaj pierwszy raz. Jako totalny nowicjusz w 2009 roku w zaledwie 12 miesięcy bez budżetu, bez pieniędzy, bez wsparcia medialnego wygenerowałem ponad 1 mln złotych obrotu. Można więc sądzić, że trochę wiem o tym jak rozkręcić sprzedaż w firmie. Pozwól, że podzielę się z Tobą tym, co może faktycznie mieć przełożenie na sprzedaż.

4 Sposoby Jak Rozkręcić Firmę

1. Wyślij oferty na skrzynki pocztowe i mailuj do bazy swoich klientów. Żeby oferty wysyłane na tradycyjną pocztę przynosiły skutek albo żeby Twoja baza adresowa konwertowała, musisz wysłać dobrze przygotowaną ofertę do dobrych klientów. Poczta wysyłana do nieodpowiednich osób nie przyniesie zbyt dużego dochodu. Żeby wyeliminować frustrację i nie trwonić wysiłku, musisz opracować bardzo dobrą ofertę do odpowiednich ludzi. Nie ma innej metody na to, aby rozkręcić sprzedaż i zwiększyć zyski.

2. Jak chcesz rozkręcić sprzedaż Twoje materiały promocyjne muszą być atrakcyjne dla publiczności. Bardzo ważne jest zrozumienie rynku, zrozumienie przyszłych klientów oraz dopracowanie oferty, która do nich pasuje. Inaczej pisze się materiały promocyjne dla osób, które chcą rozkręcić sprzedaż i powiększyć swoje zyski, a inaczej dla osób, które chcą rozkręcić sprzedaż, ponieważ ich firma stoi na skraju bankructwa. Uzyskasz lepsze wyniki i zyski, gdy oferta będzie połączona z ich potrzebami.

3. Oszczędzaj pieniądze wysyłając oferty tylko do wybranych klientów. Jeżeli zastanawiasz się jak rozkręcić sprzedaż musisz wziąć pod uwagę koszty. O ile wysłanie oferty za pomocą autorespondera jest tanie, to direct mailing (wysyłanie ofert na tradycyjną pocztę) już niekoniecznie. Oczywiście ceny maleją odkąd poczta polska przestała być monopolistą, jednak nadal są wysokie. Możesz szybciej rozkręcić sprzedaż i osiągnąć lepsze wyniki pod warunkiem, że zanim wyślesz listy, posegmentujesz bazę, aby wysyłać listy do osób, które są ściśle zainteresowane tym, co proponujesz.

4. Chcesz rozkręcić sprzedaż? Działaj strategicznie. Widzisz często klient wysyła 400 ofert, płaci wiele pieniędzy i narzeka na brak efektów. Co możesz zrobić? Działać strategicznie. Musisz mieć długotrwały plan działania, śledzić efekty kampanii i patrzeć jak zmieniają się leady pod jej wpływem. Jednym słowem nie licz na szybkie efekty, a na zdobywanie wiarygodności w biznesie i działanie strategiczne.

Jeżeli zastanawiasz się jak rozkręcić sprzedaż musisz również częściej kontaktować się z zainteresowanymi. Musisz działać zarówno w internecie jak i poza nim. Szczegółowe informacje o tym, jak rozkręcić sprzedaż znajdziesz w moich 3 specjalnych raportach. Kliknij tutaj, aby je pobrać.

O Adrian Kołodziej

Adrian Kołodziej jest najwyżej opłacanym konsultantem biznesowym typu direct response w Polsce. Pomaga małym firmom uzyskać maksymalny profit z reklam i kampanii internetowych. Dołącz do mnie w Google+

3 myśli nt. „Jak Rozkręcić Firmę – 4 Sposoby

  1. Panie Adrianie

    A co Pan myśli o wystawieniu swoich usług/produktów w sklepie http://www.lekkikoszyk.pl ? porównałem kilka serwisów ten ma ciekawą propozycję dla firm, jednak jest mało znany. Ciekawi mnie Pana zdanie na ten temat

    Pozdrawiam z Kielc

  2. Adrian wielki szacunek dla ciebie. Wygenerować milion obrotu w rok nie mając kapitału, to naprawdę wyczyn. Zastanawiam się tylko jak tego dokonałeś. Może napisał byś coś więcej na ten temat, lub zrobił jakieś szkolenie ” jak wygenerować milion obrotu w rok”.

    Wiem, że dużo sprzedawałeś poprzez kampanie Adwords, ale kampanie też kosztują. Jak zarobiłeś pierwsze pieniądze?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*