Tytani biznesu: John Davison Rockefeller

Jakim człowiekiem był Rockefeller? Co stało za jego niewyobrażalnym sukcesem? W biznesie istniało oraz wciąż istnieje wiele ludzi których sylwetki warto tu przytoczyć. Dziś opisze drugą  znaczącą postać biznesu jaką był Rockefeller i dam Ci kilka ciekawych i cennych faktów na temat działalności jakiej się podjął. Zapraszam.

Ropa stała się niezwykle cennym surowcem kiedy to w 1853 roku Polak, Ignacy Łukasiewicz stał się ojcem lampy naftowej. Jednakże to właśnie John Davison Rockefeller odkrył w jaki sposób zarobić ogromne pieniądze na czarnym złocie.

John zaczynał swoją karierę jako zwykły księgowy w firmie Hewitt & Tuttle w Cleveland w stanie Ohio. To były bardzo trudne czasy gdzie praca była jeszcze cenniejszym przywilejem niż dziś. Co warte odnotowania Rockefeller zapamiętał swój pierwszy dzień pracy na tyle bardzo, że obchodził go znacznie huczniej niż swoje własne urodziny, w gwoli odnotowania był to 26 września 1855 roku.

Po pięciu latach John odszedł z firmy i w 1870 roku panowie John D. Rockefeller,William Rockefeller, Henry Flagler, chemik Samuel Andrews oraz nieoficjalnie Stephen V. Harkness zakładają spółkę naftową w Cleveland znaną jako Standard Oil Company. To był bardzo dobry czas na rozwój tej gałęzi przemysłu. Wówczas w Ameryce trwała Wojna Secesyjna oraz zaraz po niej nastąpił niezwykle silny rozkwit gospodarczy kraju, co automatycznie sprawiło, iż zbyt na produkty rafineryjne był ogromny.

Na samym początku nasz bohater wybudował niewielką rafinerię, to jednak było zdecydowanie za mało dla Rockefellera. John marzył o posiadaniu absolutnej supremacji w swojej branży chciał być absolutnie bezkonkurencyjny. Od czego zatem zaczął swoją drogę do bycia dyktatorem ropy? Od pozbycia się wspólników, jak zresztą sam powtarzał:

„Zabierz pośrednikom ich zyski”.

Później po tym kiedy został przy jego boku tylko jeden ze wspólników Rockefeller założył dwie kolejne rafinerie. Jako bardzo kreatywny przedsiębiorca, wiedział, że prawdziwe zyski i tym samym anihilacja konkurencji nie ma zbyt wiele wspólnego z tym aby tylko ulepszać swoje przedsiębiorstwa. Wiedział bowiem, że droga do dominacji prowadzi przez tory…kolejowe.

W Cleveland sieć torowisk była bardzo dobrze rozwinięta, ponadto trakcje prowadziły od pól naftowych, aż po wschodnie wybrzeże. Jasnym celem Rockefellera stało się zawarcie porozumienia ze spółkami kolejowymi co nastąpiło nieuchronnie w 1871 roku, tworząc tym samym South Improvement Company tłum. Towarzystwo Poprawy Południa. Jak się domyślasz rafinerie Johna i jego wspólników zyskały na tym, iż dostały bardzo korzystne taryfy do przewozu surowców ropopochodnych i samej ropy.

Dzięki tej decyzji cała konkurencja Rockefellera znalazła się z dnia na dzień w poważnych kłopotach. Za przewóz tych samych towarów musiały znacznie więcej płacić, co tym samym przyczyniło się do tego, że John mógł sobie pozwolić na niższe ceny ropy przy takich samych, a nawet wyższych zyskach dla siebie samego.

Czy to zadowoliło Johna? W żaden sposób. Już w grudniu tego samego roku John dogadał się ze swoim przyjacielem Oliverem który posiadał drugą największa rafinerię w Cleveland i kupił jego przedsiębiorstwo. W ciągu najbliższych trzech miesięcy Rockefeller zakupił 22 ze wszystkich 25 rafinerii w Cleveland. Teraz przyszedł czas na eliminowanie konkurencji w pozostałych stanach.

…a to nie było takie łatwe. Prawo federalne zabraniało wówczas osobom fizycznym, czyli takim które prowadziły spółki jaką właśnie posiadał John,  aby posiadać swoje nieruchomości w innych stanach. Jak sobie poradził z tym problemem? Otóż John wspólnie ze swoimi prawnikami pozakładał w stanach gdzie była największa konkurencja, instytucje kontrolujące spółki naftowe. Ponadto powołali w 1879 roku fundusz powierniczy Trust, któremu przekazali wszystkie akcje spółek, tym samym dając sobie pełne prawo do tego aby niezachwianie działać w całych Stanach.

Do końca lat 70 XIX wieku Standard Oil przejął dokładnie 37 spółek naftowych w całym kraju. Konkurencja nie istniała. Aby pokazać Ci jak wielki udział w rynku miał John, to wystarczy przedstawić prostą statystykę: na 38 milionów baryłek jakie były rafinowane w USA, aż 33 było rafinowanych przez Standard Oil Company. Ekspansja Rockefellera tu się jednak nie kończyła, bowiem zaczął przejmować niektóre linie kolejowe oraz ropociągi.

Rockefeller pomimo swojego bogactwa nie szczędził pieniędzy na działalność dobroczynną, gdyby na dzisiejsze czasy przeliczyć jego majątek wydany na działalność charytatywną wyniósł by on ponad 10 miliardów dolarów. Jak sam powtarzał:

„Kto pracuje przez cały dzień, ten nie ma czasu na zarabianie pieniędzy”.

O Bartosz Janus

CEO w Kołodziej Consulting

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*